Setki wojskowych namiotów, olbrzymie tereny poligonu artyleryjskiego, niesamowity upał i tysiące młodych ludzi z lilijkami na czapkach i chustami wokół szyi. Wielkie przedsięwzięcie logistyczne i nie mniejsze wyzwanie dla pedagogów i instruktorów harcerstwa, na których barkach spoczęło opanowanie niezdyscyplinowanej młodzieży i zapełnienie im czasu wolnego. Obóz rozstawiono na terenach poligonu artyleryjskiego, a pomieścił on ponad 2000 dusz. Podczas „Wicek” 2013 Pomogliśmy harcerzom zorganizować i uatrakcyjnić czas Wioską na drzewach.

Prezydent RP Bro nisław Komorowski z małżonką odwiedzają wioskę na drzewach., podczas międzynarodowego zlotu skautów i harcerzy "Wicek" 2013

Prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką odwiedzają wioskę na drzewach., podczas międzynarodowego zlotu skautów i harcerzy „Wicek” 2013

Członkowie Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwal oraz specjaliści niezrzeszeni, mieli  zaszczyt wspomóc  międzynarodowy zlot harcerzy „Wicek 2013”. Wsparliśmy organizatorów  swoją wiedzą fachową i praktyczną, a także doraźną pomocą przy organizacji jednego z gniazd harcerskich. Byliśmy gośćmi gniazda Białego, dowodzonego przez Komendant hm. Annę Adamczyk, która zmierzyć się musiała z niebanalnymi wyzwaniami organizacyjnymi podczas zlotu. Nasza rola zbiegała do animacji czasu wolnego dla 200 harcerzy z gniazda Białego, oraz pozostałych gniazd, do czego wybornie służyły platformy. Wykłady i warsztaty (w tym zajęcia z improwizowanych technik linowych) doskonale wpisały się w klimat wydarzenia.

SPSS i przyjaciele  przygotowali szkoleniowe bloki tematyczne, z zakresu sztuki przetrwania, krzewiąc idee samodzielności i zaradności, nie tylko w outdoorze, ale także życiu codziennym. Zajęcia prowadzone przez ekspertów dziedzinowych przykuły uwagę nie tylko młodzieży, ale także starszych przedstawicieli harcerstwa i skautów. Przedstawiliśmy survival nie tylko jako próbę charakteru i sprawności fizycznej, ale  także drogę rekreacji i odpoczynku na łonie natury.

Nasze wysiłki dostrzegł Prezydent RP Bronisław Komorowski, a jego szczególne zainteresowanie wzbudziła instalacja na drzewach, przy której obserwował harce skautów pod koronami drzew.