tree village concept

Koncept platformy do wioski na drzewach

Pierwsze realizacje związane z budową, ekspozycją i konstrukcją wioski miały związek, przede wszystkim, z wnikliwym testowaniem zastosowanych rozwiązań. Począwszy od

 • konceptu, szkicu idei przyświecającej twórcom,
 • przez projektowanie konstrukcji,
 • wybór materiałów,
 • wytwarzanie prototypów,
 • ciągłe rozwijanie układu wioski na drzewach
 • ciągłe rozwijanie jej elementów

 – wszystko ukierunkowane było na stworzenie unikalnego i bezpiecznego sposobu integracji człowieka z przyrodą.

Myśl o utworzenia miejsca, gdzie z góry można obserwować leśne życie, oraz „bujać w obłokach” jak w bajce Piotruś Pan. Marzenie o wiosce w koronach drzew, trochę jak w scenie ze „Star Wars”, nabrało realnych kształtów.

Platforma

Testy pierwszego prototypu platformy na ramie z gałęzi.

 Zestaw kratownic, uszytych z pasów nośnych, poliamidowo-poliestrowych, o wytrzymałości na zerwanie ~2T, posłużył jako podstawa instalacji. Kratownice, zamontowane na dedykowanych ramach, stanowią bezpieczne przestrzenie do poruszania się na wysokości, a przytwierdzone do pni linami, w odpowiedniej konfiguracji, umożliwiają swobodną eksplorację koron drzew i oferują w zestawie dużą przestrzeń szkoleniową. Platformy stanowią doskonały punkt obserwacyjny i mogą służyć jako przenośne ambony np. dla fotografików lub myśliwych.

 Waga pojedynczej siatki to mniej niż 5kg, a jej powierzchnia to 4m2, w przypadku standardowej platformy wymiary to 2×2 m. Na platformie wyśpią się dwie do trzech dorosłych osób, a konstrukcja zabezpiecza przed nieplanowanym upadkiem w czasie snu, tworząc swojego rodzaju koję. Siatka utkana z wysokiej klasy materiałów doskonale sprawdza się rozpięta na stelażu z materiałów naturalnych tj. grubych konarów i żerdzi, po złożeniu mieści się (bez ramy) do plecaka 15L, co stanowi podstawę mobilności rozwiązania – wioskę na drzewach można dostarczyć w dowolny teren leśny i zmontować z dostępnych na miejscu materiałów.

kratownica / siatka do platformy

kratownica / siatka do platformy

Odpowiedni dobór drewnianych stelaży, oraz właściwe rozmieszczenie platform sprzyjają komfortowi przebywania wysoko nad ziemią. Przestrzeń wioski można wykorzystać jako:

 • miejsce prowadzenia szkoleń 
 • wykładów  
 • miejsce integracji grup
 • narzędzie do budowania siły woli jednostki.

Pierwsze programy szkoleniowe testowane na małych grupach ochotników, zostały zmodernizowane, by w pełni wykorzystać możliwości nadrzewnej wioski. Na platformach można prowadzić prelekcje, oraz warsztaty nie wymagające zwiększonej aktywności fizycznej, choć istnieje grupa zajęć aktywizujących fizycznie uczestników, wręcz dedykowana do wioski na drzewach, a mianowicie: zajęcia i techniki linowe.

Nadrzewna wioska w połączeniu z hamakami, jako miejscami noclegowymi, otwiera nowe perspektywy przed organizatorami szkoleń i eventów. Platformy stanowią przestrzeń życiową dla uczestników szkoleń, a zawieszone wysoko nad ziemią, nad krawędzią platformy hamaki, umożliwiają bezpieczny i spokojny sen. Ekwipunek uczestników przytwierdzony jest do otaczających elementów terenu lub, dedykowanymi trokami, do ram platform.

Ewolucja wioski doprowadziła do zmian konstrukcyjnych, powodowanych:

 • troską o środowisko,
 • potrzebą zachowania mobilności.

Rozpoczęliśmy od zmiany sposobów zawieszania wioski i zastosowaliśmy, łatwe w montażu i lekkie oraz stabilne, ramy stalowe, dzięki którym nie korzystamy z elementów lasu rozwieszając wioskę. Wioska na drzewach może zostać rozwieszona praktycznie na każdej konfiguracji drzew, a nawet na pojedynczym drzewie. Łatwy montaż i demontaż platform sprawia, że czynności te zajmują mniej niż godzinę dwuosobowej ekipie. Platforma (mod. 2013) waży razem z ramą i zawiesiami mniej niż 18 kg, co daje możliwość dostarczenia jej w nieprzystępne, odosobnione rejony.

Features_01

Platforma do wioski na drzewach, model 2013

 Wioska na drzewach i jej elementy są objęte prawem patentowym na terenie całej UE.